×

Těhotenství

V raném stadiu těhotenství hraje klíčovou roli tzv. žluté tělísko. Ženy, které opakovaně prodělaly potrat v raném stadiu těhotenství, bývají léčeny tzv. “luteální podporou”, spočívající v podávání hormonů hCG nebo progesteronu. Tato forma léčby podporuje činnost žlutého tělíska a napomáhá udržení těhotenství.

Hlavní funkcí žlutého tělíska je sekrece progesteronu a estrogenů. Tyto hormony udržují správnou funkci endometria (slizniční výstelky dělohy) a zabraňují menstruaci. Progesterony a estrogeny navíc způsobí, že dojde ke zbytnění endometria, zvlášť v místě pod implantovaným embryem. Embryo reaguje tím, že se do endometria zanořuje a vysílá do něho tzv. klky, které připomínají kořeny. Z nich se později formuje placenta.

Po oplození ve vejcovodu se začíná vajíčko (embryo) vyvíjet. Vývoj začíná buněčným dělením. První fáze dělení následuje po splynutí jader vajíčka a spermie a výsledkem je kompletní buňka se strukturou chromozomů danou spojením chromozomů vajíčka a spermie.

Následují další buněčná dělení a po 72-96 hodinách po oplození nacházíme již pevnou kulovitou buněčnou hmotu, známou jako morula. Buňky moruly pokračují v dělení a embryo přechází do stadia blastocysty, která má asi 32 buněk a tvar duté koule s vnitřní buněčnou hmotou a zevní buněčnou krycí vrstvou.

Buňky ze zevní vrstvy blastocysty později vytvářejí trofoblast. Ten se stává součástí placenty, struktury, která spojuje plod s tělem dělohy.

Embryo zůstává ve vejcovodech 3 až 4 dny a je přitom zvolna unášeno do dělohy. Schopnost embrya uhnízdit se (implantance) v děloze je ovlivňován řadou faktorů, především ale rovnováhou hormonů. Děložní výstelka se vyvíjí v závislosti na hladině progesteronu a strogenů v krvi. Tyto hormony jsou vylučovány žlutým tělískem a jejich nedostatečné množství může implantaci znemožnit.

Implantace je spojena s produkcí choriového gonadotropinu (hCG) embryem. Sekrece hCG podporuje činnost žlutého tělíska a prodlužuje jeho fungování pro prvních 7-9 týdnů těhotenství.